ORDIN Nr. 3.445 privind aprobarea Metodologiei de inscriere a copiilor in invatamantul primar si a Calendarului inscrierii in invatamantul primar pentru anul scolar 2022-2023

Vizualizare

Stimați părinți,

În perioada 30.03 – 08.04.2022, CJRAE Brașov va realiza evaluarea nivelului de dezvoltare a copiilor care împlinesc 6 ani în perioada 01.09– 31.12.2022 inclusiv, în vederea înscrierii în învățământul primar (clasa pregătitoare) .

Evaluarea se realizează doar pentru următoarele situații:

·        Copii care nu au frecventat grădinița

·        Copii care s-au întors din străinătate

Evaluarea nivelului de dezvoltare a copiilor se realizează astfel:

·        programare la telefon 0787.617.107, de luni până vineri în intervalul orar 8-16 și

·        depunerea/transmiterea cererii-tip prin care se solicită evaluarea copilului la adresa de e-mail:secretariatcjap@cjraebv.ro sau prin poștă la adresa: str. Aurel Vlaicu nr. 26 bis, în atenția CJRAE Brașov.

Modelul cererii tip poate fi descărcat aici: Descarcă

Activitatea de evaluare va fi realizată în intervalul orar 10.00-18.00, în următoarele centre: Vizualizare

Situațiile excepționale ale copiilor care nu se încadrează în tranșele de vârstă prevăzute de metodologie și cererile de amânare a înscrierii în învățământul primar vor fi analizate și soluționate de Comisia Județeană din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Brașov.