ORDIN Nr. 4.019/2024 privind aprobarea Metodologiei de inscriere a copiilor in invatamantul primar si a Calendarului inscrierii in invatamantul primar pentru anul scolar 2024-2025

Vizualizare

Stimați părinți,

În perioada 28.03 – 10.04.2024, CJRAE Brașov va realiza evaluarea nivelului de dezvoltare a copiilor care împlinesc 6 ani în perioada 01.09– 31.12.2024 inclusiv, în vederea înscrierii în învățământul primar (clasa pregătitoare) .

Evaluarea se realizează doar pentru următoarele situații:

·        Copii care nu au frecventat grădinița

·        Copii care s-au întors din străinătate

·       Copii care au frecventat grădinițe particulare neacreditate

Evaluarea nivelului de dezvoltare a copiilor se realizează astfel:

·        programare la telefon 0787.617.107, de luni până vineri în intervalul orar 8-16 și

·        depunerea/transmiterea cererii-tip prin care se solicită evaluarea copilului la adresa de e-mail:secretariatcjap@cjraebv.ro , cjraebvro@yahoo.com sau prin poștă la adresa: Bd.M Kogălniceanu nr.23, bl.C7, et.3, ap 303, Brașov.

Modelul cererii tip poate fi descărcat aici: Descarcă

Activitatea de evaluare va fi realizată în intervalul orar 10.00-18.00, în următoarele centre: Vizualizare

Situațiile excepționale ale copiilor care nu se încadrează în tranșele de vârstă prevăzute de metodologie și cererile de amânare a înscrierii în învățământul primar vor fi analizate și soluționate de Comisia Județeană din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Brașov.